понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie czyli po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia role ogrodzenia, niemniej częstokroć służą również za ozdobę. Najczęściej takie sztacheta z PCV sadzi się w nasłonecznionych elementach, gdzie prędko rosną i mocno się zagęszczają. Mnóstwo czaru maja tez takie rosnące ploty, jakie wiodą przez cieniste zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta tu i ówdzie plątanina gałązek albo kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje iż nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia wycisza i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki jakie dominują w ogrodzie, a także nasze preferencje oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również bujnie kwitną, lecz potrzebują tez mnóstwo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety z plastyku zdołają być niezmiernie cienkie, lecz trzeba je regularnie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bo takie ogrodzenie konstruuje się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi susze,
•ekspresowo wzrasta,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety z PCV stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий