среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, prostej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo wstępnie ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy sztachetki plastykowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na sztachety z plastyku z Długołęki na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wtedy przeróżne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno również ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, używane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nietypowych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z Winylu wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ploty z Winylu na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki i sztachety z plastiku z Terespolu na plot i bramkę sztachetowa tworzy się z skał różnorodnego obrysu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród odłamków o nieregularnych kształtach, należy je właściwie łączyć tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego integrował się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur prędko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem a także wodorostami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, ażeby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий